Протягом поточного року правоохоронці зафіксували 182 кримінальних правопорушення щодо журналістів в Україні. Дані про них внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Розслідується 297 проваджень, включаючи справи, заведені в минулих роках. Із 25 проваджень, скерованих до суду в нинішньому році, дев’ять було в Києві, п’ять в Одесі, три у Дніпрі, на Волині і в Полтаві по два.
Про це йшлося під час регіональних слухань з питань безпеки журналістів на підконтрольних територіях Донецької області 16 серпня. Це вже третій із запланованих Національною спілкою журналістів, Нацполіцією та Генеральною прокуратурою захід у регіонах. Перші два були присвячені ситуації в Одеській області та в місті Дніпрі і Дніпропетровській області.
Спілкування відбулось онлайн у день викрадення і загибелі українського журналіста Георгія Гонгадзе. Тож модератор заходу, голова НСЖУ Сергій Томіленко, запропонував вшанувати хвилиною мовчання його, Ігоря Александрова зі Слов’янська та всіх 70 українських колег, які загинули при виконанні професійних обов’язків за 30 років незалежності України.
У вступному слові Сергій Томіленко відзначив, що правоохоронні відомства делегують до участі в слуханнях відповідальних осіб зі столичних офісів Генеральної прокуратури та Національної поліції, а також своїх представників у Донецькій області. «Це імпульс для донецьких редакцій, ми на найвищому рівні готові допомагати журналістам у регіонах. Одночасно НСЖУ цей захід вважає важливим складником у рамках глобальної кампанії боротьби з безкарністю за напади на журналістів», – зазначив він.
В рамках цієї діяльності Спілка домоглася у листопаді 2019 року проведення спеціальних парламентських слухань з фізичної безпеки журналістів. Тоді Міністр внутрішніх справ України визначив осіб вищого рівня відповідальними у відомствах за супровід звітів по розслідуваннях нападів на журналістів. Відповідальними за публічний звіт і реагування були заступник міністра МВС Антон Геращенко та голова Нацполіції України Ігор Клименко. Новостворений Департамент захисту інтересів суспільства і держави Нацполіції отримав повноваження оперативного супроводу розслідувань і проваджень за «журналістськими» статтями. Працює «гаряча лінія», яка дає можливість журналісту з будь-якого регіону звертатися до центрального главку. Включається система реагування не лише регіону, а й столиці.
Так, у лютому нинішнього року в Одеській області напали на знімальну групу місцевого телеканалу. «Це був позитивний кейс реагування, завдяки якому ми говоримо, що в Одесі є прецедент успішного розслідування. Протягом місяця справу передали до суду, є судовий вирок, який набрав сили. Два роки умовно отримала людина, яка з кулаками напала на медійників. Це той прецедент, про який треба широко інформувати в Україні, аби знизити градус ворожнечі та агресії стосовно журналістів», – підкреслив Сергій Томіленко.
Сьогодні рівень фізичної агресії щодо працівників медіа надзвичайно високий. Індекс фізичної безпеки щорічно фіксує 70 – 80 нападів на них. «Це неприпустимо. Тому ми розбудовуємо стосунки з правоохоронцями, щоб об’єднати зусилля і захистити журналістів», – зазначив керівник Спілки.
Критичний напрям – це розслідування вбивств журналістів. Журналісти в Україні ризикували життям не лише у 2000-х роках, а й у наші дні. Так, у 2019 році в Черкасах загинув журналіст-розслідувач Вадим Комаров. Він порушував незручні теми для місцевої влади, через це його в центрі міста жорстоко побили, а через два місяці він помер, не приходячи до свідомості.
Генеральний прокурор Ірина Венедіктова провела спеціальне прокурорське заслуховування по цій справі. Перед журналістами звітували прокурори та поліцейські про стан розслідування цього злочину. Але, на жаль, прогресу в розслідування цього вбивства немає.
Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова Євгеній Брагар зазначив, що депутатський комітет якраз і є майданчиком, де розглядаються подібні випадки. «Позиція всіх без винятку членів Комітету у питанні фізичної безпеки є однозначною. Ми вважаємо, що кожен журналіст повинен мати певні гарантії своєї безпеки за будь-яку позицію, яку б він не висловлював, чи опубліковані матеріали. Причому навіть незалежно від форми власності того медіа, яке він представляє. Тому що питання фізичної безпеки журналіста виходить навіть за межі питання інформаційної політики. Це є питання цивілізованості держави».
Він зауважив, що журналісти зазнають агресії та нападів в умовах ковід-обмежень. Та найбільшою проблемою в регіоні, на його думку, є «боротьба місцевих еліт з чесними журналістами».
Під час прямих включень журналісти, які живуть і працюють у Донецькій області, розповіли про свої проблеми у стосунках із правоохоронцями. Вони сказали, що не почуваються захищеними в своїй професійній діяльності. Зокрема, на цьому наголосив головний редактор газети «Вісті» зі Слов’янська Олександр Кульбака.
Голова Донецької облорганізації НСЖУ, головний редактор газети «Приазовский рабочий» Олена Калайтан та інші колеги із Маріуполя підкреслили високий рівень співпраці із обласними поліцейськими та прокурорами. А Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ відзначила, що донецькі журналісти настільки загартовані подіями, пов’язаними із окупацією Донецька та вимушеним переселенням, що не загострюють нині увагу на ситуаціях із перешкоджанням чи погрозами.
Водночас начальник Департаменту захисту інтересів суспільства і держави Національної поліції України Євгеній Макаров відзначив важливість питання захисту журналістів. «Медіаспільнота вже знає і про наш департамент, і про ту роботу, яку ми завдяки співпраці з вами зробили. Її наслідком стало підвищення статистики щодо розслідування злочинів по перешкоджанню діяльності журналістів та інших злочинів, що стосуються цієї тематики. Це і прямий зв’язок з журналістами. Хочу наголосити, що Нацполіція в цілому і наш підрозділ і надалі приділятиме увагу цьому питанню. Ми усвідомлюємо необхідність оперативного реагування на всі заяви. Ми й надалі відкриті до діалогу і сподіваємося, що результати цієї роботи відчує і медіаспільнота, і це буде відчутно на міжнародному, і загальнодержавному рівнях», – сказав він.
Щодо представників департаменту в регіонах він зазначив: такий підрозділ, хоч і невеликий, і є в Донецький області. «Я впевнений, що і наші колеги з прокуратури, і з інших правоохоронних органів у регіоні зроблять усе, щоб зменшити негативну статистику».
Олексій Бонюк, керівник департаменту кримінально-правової політики та захисту інвестицій Офісу Генерального прокурора, також заявив про готовність до співпраці в цій суспільно важливій сфері. «Генеральний прокурор Ірина Венедіктора визначила розслідування кримінальних злочинів проти журналістів одним із найприорітетніших. Захищаючи інтереси суспільства, прокуратура не може стояти осторонь тих випадків, коли потерпають люди, відповідальні за донесення об’єктивної інформації суспільству. Більше того, ми хочемо, щоб оця атмосфера безкарності та ворожнечі по цій категорії злочинів була зруйнована».
Олексій Бонюк згадав про випадок нападу правоохоронців на журналіста Громадського під кабміном. «Чомусь потрібно було цілий рік, щоб в умовах очевидності, коли напад був зафіксований на відео, відбулась належна реакція правоохоронців на нього. Ми взяли на контроль це випадок, справа перебуває в суді. Це якраз і демонструє, що на місцях, на рівні області, на рівні офісу прокурори будуть невідкладно і рішуче реагувати на такі випадки, коли відбувається напад на журналіста. До журналістів прикута увага людей. Ми не можемо, як у випадку з журналістом Громадського, спостерігати цілий рік за ситуацією і нічого не робити. Тому що всі інші зусилля правоохоронних органів будуть зведені нанівець в очах суспільства», – сказав він.
Посадовець пообіцяв, що жоден випадок нападу на журналістів не залишиться без уваги Офісу генерального прокурора: «Він буде потрапляти на наш контроль. Буде треба – будемо вимагати провадження. Щоб реакція як правоохоронців, так і прокуратури була швидкою і рішучою».
Олег Пелепюк, заступник начальника департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Офісу Генерального прокурора, запевнив, що «наша діяльність лишається не лише на словах». Він навів статистичні дані, які свідчать про певні результати співпраці з Нацполіцією та НСЖУ в плані захисту прав журналістів.
Так, протягом восьми місяців поточного року у 32 кримінальних правопорушеннях повідомлено про підозру. За весь минулий рік було 25 таких повідомлень. «Ця динаміка за останні три роки є приблизно сталою. Дає результати співпраця державних і недержавних організацій, а також ЗМІ та професійних спілок, НСЖУ зокрема», – інформував посадовець.
Лише за три літніх місяців із 32 повідомлень про підозру було здійснено 22. За цей же період щодо 25 кримінальних правопорушень були скеровані обвинувальні акти до суду. Це така ж цифра, як і за весь минулий рік. Створена спеціалізована міжвідомча робоча група, до якої увійшли представники Нацполіції, ДБР, СБУ та Офісу Генерального прокурора. Такі ж групи за дорученням генпрокурора створені в кожному регіоні. Це дає всі підстави сподіватися на ефективність діяльності правоохоронних органів.
Також у слуханнях взяли участь представники ГУНП в Донецькій області:
Олена Продун, заступник начальника слідчого управління ГУНП в Донецькій області та Віталій Кротінов, начальник сектору ГУНП в Донецькій області;
Представники Донецької обласної прокуратури:
Петро Доллінер, в.о. начальника управління нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні та координації правоохоронної діяльності;
Євген Третьяк, прокурор Мангушського відділу Маріупольської місцевої прокуратури № 1.
«Зараз відбуваються кадрові зміни в згаданих міністерствах, але ми розраховуємо на те, що й новий міністр захист українських журналістів визначатиме як один із пріоритетів. Ми бачимо, що правоохоронна система залишається зорієнтованою на посильну допомогу і прагнення розслідувати злочини проти журналістів», – сказав Сергій Томіленко, підсумовуючи зустріч.
«Наші наміри – зробити професію безпечнішою. Ми не хочемо демонізувати правоохоронні органи, а прагнемо досягнути, щоб були успішні кейси захисту журналістів, щоб наші колеги, особливо в регіонах, не боялися порушувати ті чи інші теми і не переживали за наслідки своєї роботи», – резюмував голова НСЖУ.
У 2021 році Національна спілка журналістів України реалізує кампанію «Протидія безкарності проти журналістів в Україні» за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.