У НСЖУ обговорили про роль прокурорів у справах про злочини проти журналістів та презентували для них спеціальне видання ЮНЕСКО.
За статистикою Офісу Генерального прокурора, станом на 29 вересня у провадженні перебували 285 кримінальних проваджень за фактами вчинення кримінальних правопорушень стосовно журналістів. Водночас з початку 2021 в Україні збільшилася результативність розслідувань злочинів, скоєних проти журналістів. Про це заявив у понеділок, 4 жовтня, керівник Департаменту кримінально-правової політики та захисту інвестицій Офісу Генерального прокурора Олексій Бонюк під час круглого столу «Роль прокурорів у справах про злочини проти журналістів» у Національній спілці журналістів України.
«За даними з обласних прокуратур, від 20 до 50% зросла кількість підозр і кількість випадків спрямування до суду кримінальних проваджень, які стосуються злочинів проти журналістів», – зазначив керівник департаменту Офісу ГПУ Олексій Бонюк.
Участь у заході взяли представники Офісу Генерального прокурора, Київської обласної прокуратури, судді, журналісти, медіаексперти та медіаюристи. Круглий стіл проведено Національною спілкою журналістів України спільно з центральною штаб-квартирою ЮНЕСКО (Париж) та з Офісом Генерального прокурора України.
Під час круглого столу відбулася презентація спеціального видання ЮНЕСКО – «Рекомендації для прокурорів у справах про злочини проти журналістів». Переклад українською здійснила Національна спілка журналістів України.
«Як члени судової спільноти, прокурори можуть відігравати істотну роль у захисті та просуванні основних прав, включаючи право на свободу вираження поглядів. Ми сподіваємось, що ці Рекомендації стануть корисним інструментом для прокурорів України не тільки для розслідування вбивств, погроз насильством та нападів на журналістів, а й для подальшого запобігання такого виду злочинів», – наголосив у спеціальному відеозверненні до учасників заходу в Києві керівник Секції свободи слова і безпеки журналістів ЮНЕСКО (Париж) Гільєрме Канела.
В ході дискусії учасники порушили актуальні питання розслідування випадків перешкоджання журналістській діяльності, роль органів прокуратури у справах злочинів проти журналістів, механізми та імплементації міжнародного досвіду захисту прав журналістів до національних стандартів.
За статистикою Офісу Генерального прокурора, станом на 29 вересня у провадженні перебували 285 кримінальних проваджень за фактами вчинення кримінальних правопорушень стосовно журналістів. В 169 випадках ще проводиться досудове розслідування. Кожне п’яте кримінальне провадження за фактами правопорушень проти журналістів розслідується три роки і довше, а до суду передається одне з десяти.
«Роль прокурорів у нагляді за розслідуваннями кримінальних проваджень за фактами злочинів проти журналістів повинна ставати більш помітною. Спільно з журналістськими організаціями ми готові створювати постійно діючі майданчики для обговорення проблем та розгляду конкретних випадків. І в цій роботі важливо враховувати досвід таких міжнародних організацій, як ЮНЕСКО. Видання, яке презентували, містить і рекомендації для прокурорів, і стандарти, які потрібно буде використовувати», – сказав Олексій Бонюк.
У Національній спілці журналістів України наголошують на важливості журналістської солідарності та об’єднанні зусиль із владою і правоохоронними органами у захисті прав українських журналістів та свободи слова:
- Через публічні заходи, конференції та заяви нам необхідно ефективно убезпечувати журналістів. Тобто, покарання за перешкоджання журналістській діяльності в Україні має бути невідворотнім та вагомим, – зазначає голова НСЖУ Сергій Томіленко.
Пропозиції для покращення розслідування злочинів проти журналістів висловили спікери круглого столу: Сергій Томіленко – голова НСЖУ; Олексій Бонюк – керівник Департаменту кримінально-правової політики та захисту інвестицій Офісу Генерального прокурора; Євгеній Брагар – заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова. Участь у дискусії також узяли Валерій Макеєв – правозахисник, адвокат, секретар НСЖУ; Людмила Опришко – адвокатесса, медіаюристка ГО «Платформа прав людини»; Роксолана Арійончик – керівниця юридичного департаменту ВГО «Стоп корупції»; Валерій Іванов – професор, президент Академії української преси; Ліна Кущ – перша секретар НСЖУ; Марія-Маргарита Пилаєва – cуддя-спікер Печерського районного суду міста Києва; Андрій Потапенко – член Ради суддів України, суддя Ржищівського міського суду Київської області, викладач Національної школи суддів України.
Довідково.
З 2013 року у рамках програми «UNESCO Judges’ Initiative» пройшли підготовку понад 23 000 представників судової гілки влади та громадянського сектору з усього світу.
Ці навчальні заходи сприяють реалізації Плану дій ООН щодо безпеки журналістів та проблеми безкарності, метою якого є створення вільного та безпечного середовища для журналістів та працівників засобів масової інформації.
Частиною цієї стратегії є співпраця з прокурорами за сприяння Міжнародної асоціації прокурорів, що призвело до спільної розробки «Рекомендацій для прокурорів у справах про злочини проти журналістів». Зараз це видання доступне на 16 різних мовах, у тому числі, завдяки допомозі Національної спілки журналістів України – українською.
Фото Марини Гладкої