Національна спілка журналістів України вимагає доказів від Державного бюро розслідувань щодо необхідності проведення обшуків вдома у співробітників Суспільного мовлення. Про це 2 вересня написав на своїй сторінці в Facebook голова НСЖУ Сергій Томіленко
– Національна спілка журналістів України поділяє стурбованість наших колег із Суспільного мовника та наших міжнародних партнерів (зокрема, Представника ОБСЄ з питань свободи медіа Арлема Дезіра) обшуками, проведеними на Суспільному та вдома у співробітників НСТУ, зокрема, у голови правління Зураба Аласанії, – йдеться в повідомленні.
Сергій Томіленко наголошує, що «обшуки в приміщенні ЗМІ і вдома у медійників – надзвичайна ситуація». Відповідно, на думку голови НСЖУ, правоохоронні органи – і ДБР, і СБУ – повинні надати суспільству переконливі докази обґрунтованості саме таких слідчих дій.
Крім того, наголошується, що нинішнє розслідування щодо НСТУ має проходити під громадським контролем вітчизняних та міжнародних медіа та правозахисних організацій, представників парламенту та за участю Наглядової Ради НСТУ.
Також Сергій Томіленко зазначив, що «будь-яке розслідування не повинно бути інструментом впливу на редакційну політику ЗМІ».
Як повідомлялося раніше, 30 серпня відбулися обшуки в офісі НСТУ й у помешканнях у деяких його співробітників. Слідчі заходи проводили Державне бюро розслідувань і Служба безпеки України. Загалом обшуки проводилися за шістьма адресами, зокрема у голови правління НСТУ Зураба Аласанії.
У ДБР пояснили, що слідчі дії санкціоновані судом і проводяться в рамках досудового розслідування кримінального провадження щодо можливих протиправних дій службових осіб ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України», а саме зловживання службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших фізичних або юридичних осіб. З однієї з відкритих ухвал у судовому реєстрі також стало відомо, що обшук в НСТУ проводять через закупівлю аудіовізуального обладнання на 15 млн грн. ДБР у квітні 2019 року зареєструвало справу про зловживання службовим становищем, в рамках якої перевіряється, чи був фіктивним договір поставки обладнання.
Разом з тим а офіційній позиції щодо обшуків в офісі та оселях працівників, опублікованій на сайті Суспільного мовника, відзначається, що «всі закупівлі в телерадіокомпанії відбуваються згідно із законодавством — тільки через систему Prozzoro. Вся інформація щодо всіх закупівель відкрита, договори на закупівлі публікуються, всю інформацію можна знайти на сайті системи, а вся закуплена техніка —перебуває в студіях компанії, де обшук навіть не відбувався».