Національна спілка журналістів України звернулася до Представника ОБСЄ з питань свободи медіа Арлема Дезіра з проханням проаналізувати «доопрацьований» законопроект “Про медіа” на предмет дотримання зобов’язань з питань захисту свободи слова, взятих Україною в рамках ОБСЄ.
Як відомо, Комітет гуманітарної та інформаційної політики рекомендував Верховній Раді підтримати законопроект, який на думку НСЖУ та багатьох журналістів і ЗМІ містить загрози згортання свободи слова в Україні.
Зокрема, проект пропонує посилення ролі Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, зробивши її державним регулятором ще й онлайн-медіа та друкованих ЗМІ. Попри те, що постійно лунає критика роботи Нацради як регулятора телебачення і радіо, якого звинувачують у політичній ангажованості.
У НСЖУ відзначають, що грунтовний юридичний аналіз першого варіанту Законопроекту «Про медіа», який був презентований Офісом Представника ОБСЄ у березні, сприяє відстоюванню свободи слова в Україні. Водночас, у зверненні наголошується, що «доопрацьований» законопроект все одно містить положення, які критикуються багатьма українськими журналістами та ЗМІ.
- Дотримання авторитетних стандартів ОБСЄ в питаннях свободи слова допоможе Україні уникнути помилок та зробити законодавство, яке дозволить знайти баланс і захистити свободу слова та гарантовані інтереси громадян, – зауважує голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Поки що нинішній проект «Про медіа» – це про санкції та контроль, а не про захист медіа чи журналістів.
НСЖУ також запросила експертів офісу Арлема Дезіра взяти участь у дискусіях щодо запровадження норм законопроекту “Про медіа”, які відбуватимуться за ініціативи Спілки.
Раніше НСЖУ та багато відомих журналістів національних і регіональних медіа (зокрема, Олеся Бацман, Соня Кошкіна, Орест Сохар, Павло Єлізаров, Наташа Влащенко, Дмитро Гордон, Денис Іванеско, Віктор Шлінчак, Сергій Лямець та багато інших колег) виступили з вимогою зняти з розгляду законопроект “Про медіа”, який, за оцінками журналістів, насправді є законопроектом про захист влади від журналістів, про санкції, та про контроль за поширенням інформації і думки. «Займатися посиленням регулювання медіа в час, коли в країні одні незалежні ЗМІ припиняють діяльність, а інші – скорочують обсяги і звільняють працівників, – це демонструвати абсолютну нечутливість влади до реальних потреб суспільств», – йдеться у журналістському протесті.