Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини (УВКПЛ) протягом трьох місяців задокументувало в Україні численні порушення у сфері свободи слова. Зокрема, йдеться про фізичні напади на журналістів, перешкоджання професійній діяльності, тиск із боку держави на окремі медіа тощо. Про це йдеться в оприлюдненій у четвер доповіді «Щодо ситуації з правами людини в Україні 16 серпня – 15 листопада 2019 року».
Моніторингова місія зафіксувала п’ять фізичних нападів на працівників ЗМІ. Так, 31 серпня 2019 року у Вінниці було здійснено фізичний напад на журналіста у зв’язку з його критичними публікаціями щодо лідера політичної партії, яка брала участь у виборах.
«Також протягом звітного періоду УВКПЛ продовжувало стежити за ситуацією з телеканалами «112», «NewsOne» та «ZiK» після прийнятої 17 жовтня 2019 року постанови парламенту про створення тимчасової слідчої комісії, яка, серед іншого, має на меті протидіяти впливу Російської Федерації на медіа. УВКПЛ закликає Уряд підтримувати середовище, в якому можна вільно поділяти й обговорювати різні та протилежні погляди, і застерігає Уряд від встановлення непропорційних обмежень свободи вираження поглядів, зокрема обмеження, які можуть призводити до самоцензури», – йдеться в документі.
Національна поліція припинила розслідування щодо нападу на двох працівників ЗМІ міста Покровська Донецької області під час виборчої кампанії у серпні 2019 року через відсутність складу злочину. Однак УВКПЛ зазначає, що поліція не опитала свідків та не вивчала відеоматеріали нападу, що могли б допомогти підтвердити звернення доказами.
На територіях, які контролюються «Донецькою народною республікою» та Луганською народною республікою», кілька співрозмовників повідомили УВКПЛ про те, що працівники ЗМІ, які там проживають, утримуються від висловлювання критичних поглядів через страх розправи, зазначають автори звіту. Це підтверджується спостереженнями УВКПЛ щодо відсутності критичного медіа-контенту, який би суперечив основним політичним поглядам, що підтримуються представниками «республік». «В ході моніторингу УВКПЛ було встановлено, що соціальні медіа є єдиною доступною для мешканців цієї території платформою для висловлення своїх думок щодо поточної політичної, соціальної та економічної ситуації на цій території», – підкреслюється в звіті.
Також УВКПЛ засуджує «винесення обвинувального вироку» журналісту, який співпрацював із українськими та міжнародними виданнями, Станіславу Асєєву, із позбавленням волі на строк до 15 років «судом» «Донецької народної республіки», який проводив розгляд справи закрито. Як повідомляється, «обвинувачення» у шпигунстві та екстремізмі частково ґрунтувалися на його публікаціях, що містили критику самопроголошеної «республіки». Станом на 15 листопада 2019 року блогер Олег Галазюк перебував під вартою на території, контрольованій «Донецькою народною республікою», понад два роки.
УВКПЛ стурбоване тим, що активісти громадянського суспільства та журналісти продовжують бути мішенню для нападів по всій Україні. Непритягнення до відповідальності винних у нападах на таких осіб, включаючи відсутність ефективного розслідування, заохочує винних осіб та призводить до збільшення насильства, вважають у Моніторинговій місії.