На засіданні 4 грудня Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова затвердив проект Постанови Верховної Ради України «Про Рекомендації парламентських слухань на тему: «Безпека діяльності журналістів в Україні: стан, проблеми і шляхи їх вирішення». Рішення прийняте одностайно всіма членами комітету.
«Національна спілка журналістів України брала активну участь у підготовці парламентських слухань, які відбулися 6 листопада 2019 року, та в розробці рекомендацій. Саме за пропозицією НСЖУ до участі в слуханнях були запрошені журналісти, потерпілі під час виконання професійних обов’язків. Запропоновані Спілкою рекомендації ґрунтувалися на резолюціях громадських слухань із питань безпеки журналістів та на даних Індексу фізичної безпеки, який ми ведемо разом із партнерськими організаціями. Відзначу, що більша частина наших пропозицій врахована депутатами», – так прокоментувала затвердження документу перша секретар НСЖУ Ліна Кущ, яка була присутня на засіданні парламентського комітету.
Серед рекомендацій учасників слухань – привести відповідальність за умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналіста, а також за вбивство чи замах на вбивство журналіста, у відповідність із нормами Кримінального кодексу України, які захищають життя і здоров’я громадян; передбачити у законодавстві України, що вчинення кримінальних правопорушень у зв’язку із перешкоджанням реалізації права на свободу вираження є обставиною, що обтяжує відповідальність; на законодавчому рівні надати захист діяльності громадянських журналістів (осіб, які збирають та поширюють суспільно важливу інформацію); збільшити строк давності притягнення до кримінальної відповідальності за правопорушення, вчинені стосовно журналістів у зв’язку з їх професійною діяльністю.
Правоохоронним органам – Генеральній прокуратурі, Міністерству внутрішніх справ, Державному бюро розслідувань – рекомендується забезпечити публікування щоквартальних звітів про результати розслідування злочинів, скоєних проти журналістів. Також визначено рекомендації для уряду, Міністерства оборони, органів виконавчої влади на місцях, журналістських організацій та ін.