Українські журналісти та медіа-спільнота мають об’єднатися та знайти порозуміння. Адже поділ ЗМІ та журналістів на «правильних» і «неправильних» – неприпустимий і призводить лише до погіршення ситуації зі свободою слова в Україні та фізичною безпекою журналістів. І якщо публічні особи будуть виправдовувати насилля до «нетаких» журналістів та «нетаких» медіа, зрештою, непокаране зло буде повертатися до всієї журналістської спільноти.
Такі думки висловив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко в прямому ефірі телеканалу «112 Україна» 26 грудня.
– Ганьба, коли в Україні, в мирному Києві, цькують журналістів, які висвітлюють судовий процес у справі убивства Павла Шеремета. Вважаю, що це неприйнятно, коли натовп цькує, перешкоджає журналістській діяльності, – наголосив Сергій Томіленко. – І очевидно, що якою б не була редакційна політика, хоча безумовно ми в суспільстві повинні обговорювати редакційну політику кожного каналу, кожного журналіста, але це потрібно робити в цивілізований спосіб, а не з кулаками. Тому, те що є неприйнятним, ми засуджуємо.
Голова НСЖУ звернувся до МВС, закликавши до реакції заступника міністра внутрішніх справ пана Антона Геращенка, оскільки він визнаний міністром Аваковим відповідальним за належне реагування на перешкоджання журналістській діяльності.
– Водночас я хотів би звернути увагу, що в нас надзвичайно поляризоване суспільствоі журналістська спільнота. І навіть ті коментарі, які пішли в соцмережах на позицію НСЖУ про неприйнятність застосування сили до журналістів, вони, як на мене, теж викликали якісь неприйнятні, дикі коментарі від частини журналістів, представників ЗМІ. Коли вони говорять до «пропагандонів» можна застосовувати будь-яку силу, не треба їх захищати, виправдовувати, – каже Сергій Томвленко. – У мене позиція чітка: на сьогодні ми всі працюємо в правовому полі, будь-який український журналіст у зареєстрованих медіа несе відповідальність за свою діяльність. Якщо є підозри в певній підривній діяльності, то мають працювати СБУ та інші структури, а не це зацьковується і позбавляється права на захист, виправдовується насилля тощо.
Торік суспільство спостерігало за тим, як радикали чинили напади та били «нетаких» журналістів із телеканалів«112 Україна», NewsOne тощо. А потім улітку цього року радикали відлупцювали вже журналістів «такого» «Укрінформа».
– Тобто все одно ми повинні об’єднуватися. Наші ініціативи – ми проведемо дискусію про журналістську несолідарність, і говоритимемо, чому такі напади не об’єднують журналістів. Будемо запрошувати до себе і журналістів, які постраждали, і журналістів, які, зокрема, відзначилися в коментарях. Для того, щоб люди виходили з Фейсбуку і очі в очі говорили «я вважаю, що ти не журналіст», «я вважаю, що тебе можна бити, а того бити не можна»… – відзначає Сергій Томіленко. – Тобто, давайте все-таки у своїй спільноті знаходити порозуміння, бо якщо публічні особи будуть виправдовувати насилля до нетаких журналістів та нетаких медіа, зрештою ось це непокаране зло буде повертатися і до журналістів, як вони думають, з правильних, «канонічних» медіа.
Також голова НСЖУ зазначив, що Спілка хотіла б, щоб парламент і Комітет із питань свободи слова активно та ефективно використовували функцію парламентського контролю.
– Ми чекаємо публічних заяв засудження нападів на журналістів. Поки що ми бачимо лише як окремі народні депутати або одна фракція роблять ці заяви. Ми не хочемо, щоб це було щось політичне: коли поб’ють журналіста одного телеканалу – ми станемо на захист, а коли іншого – то не будемо, – каже Сергій Томіленко. – З іншого боку я хотів би нагадати, що місяць тому проходили масштабні парламентські слухання з питань безпеки журналістів, що дозволило привернути увагу і правоохоронців МВС. На сьогодні ми бачимо, що в перші дні починають реєструвати провадження, хоча раніше було певне зволікання. Але ми хочемо, щоб у наслідок об’єднання зусиль громадського сектору, парламенту ми зробили безпечнішою роботу журналіста. Але безпечнішою ми її зробимо тоді, коли будуть прецеденти покарання тих, хто кидається з кулаками на журналістів.