Генеральний прокурор Ірина Венедіктова найближчим часом проведе зустріч із активом НСЖУ – нараду щодо ходу розслідування убивства черкаського журналіста Вадима Комарова. Про це вона заявила під час політичного ток-шоу “Право на владу” на телеканалі 1+1, реагуючи на заклик убезпечити реагіональних працівників ЗМІ голови Національної спілки журналістів Сергія Томіленка.
Першу годину ток-шоу «Право на владу» присвятили важливій та складній темі – убивствам журналістів в Україні та безкарності, яка призводить до подальших злочинів. Зокрема, йшлося про те, що гучних після журналістських розслідувань будь-який інший політик на Заході, напевно, пішов би у відставку. Але тільки не український політик. Принаймні, саме так відбувалося після убивств Георгія Гонгадзе, Павла Шеремета, Олеся Бузини.
З приводу цього чимало гострих запитань почула того дня від присутніх у студії представників українських медіа, юристів, громадських та політичних діячів Генеральний прокурор Ірина Венедіктова. Посадовиця вибачилась перед родинами загиблих журналістів та доповіла про хід розслідувань по найбільш резонансних справах, у тому числі, стосовно вбивства черкаського журналіста Вадима Комарова.
До цієї ситуації увагу Ірини Венедіктової привернув голова НСЖУ Сергій Томіленко. Він, зокрема, торкнувся питання безпеки журналістів у регіонах.
«Цього дня не святковий, а важкий і потрібний ефір, – зазначив він. – Ви (Ірина Венедіктова, – Ред.) почали з відвертих і правильних слів вибачення перед родинами загиблих журналістів. Але я хотів би поставити питання, відповідаючи на яке, щоб ви теж до кінця були відвертими. Ви наголошували: ми сьогодні розглядаємо складні резонансні справи, де замовники – екстравпливові люди в Україні, і це уповільнює пошук справедливості. Та я хотів би привернути увагу на ефірі і до вбивства Вадима Комарова. Це останній український журналіст, його було вбито два роки тому в Черкасах.
Я перед ефіром телефонував черкаським журналістам, я й сам із цього міста, і вони просять донести до вас важливість того, що Черкаси – це не сфера особливих інтересів Президента, Прем’єра чи мега-еліти. Але на сьогодні Черкаси нелякані, місцева еліта нелякана – залякані журналісти. Ми свого часу просили, Лондон фінансував конкурс журналістських розслідувань, аналітичних матеріалів про журналістів, яких убили. У Черкасах жоден журналіст не взявся за тему про Вадима Комарова, бо вони говорять: немає жодного прогресу. У нас просто прохання: забезпечте справедливість, щоб черкаські журналісти все-таки не боялися працювати».
Ведуча Наталія Мосейчук додала: «Важко не боятися, тому що розслідування Вадима Комарова якраз стосувалися чиновників Черкаської міськради, незаконного будівництва, хабарництва, квартирних афер. Останнім було його розслідування бунту в колонії під Черкасами через нелюдське ставлення до в’язнів. Так що я розумію, в яких страшних умовах працюють журналісти там».
Ірина Венедіктова визнала: «Тут пан Сергій насправді наступив мені на мозоль. І коли я говорила, що відносно легко знайти виконавців, я мала на увазі щодо замовників – як ми не знаходимо замовників, але знаходимо виконавців. Тут, дійсно, за два роки немає жодного прогресу. Особа не встановлена. Проведено під 1700 допитів, взято масу НСРД, купу ухвал про тимчасові доступи до операторів мобільного зв’язку. Кількість експертиз – за двадцять. Всі: імунологічна, молекулярно-генетична, комплексна молекулярно-генетична, всі, які можна було призначити – призначені й виконані. Результату, на жаль, на сьогодні немає. Особу не встановлено. Психологічний портрет убивці за допомогою експерта виготовили. Далі, на жаль, ми не просунулись. Робота зроблена шалена. Результату поки нема».
Сергій Томіленко запропонував: «Можливо, варто працювати не лише з експертами, а й із чиновниками, які сидять у Черкаській міській раді? Може, підняти ці матеріали й журналістські викриття?».
Генеральний прокурор одразу запропонувала зустрітися й обговорити всі відомі деталі: «Запрошую одразу на зустріч. Якщо у вас є конкретна інформація, яку ми можемо проговорити – будь ласка. Тому що більше 1600 допитів проведено. З ким треба поговорити – ми поговоримо. Дайте інформацію».
Невдовзі після ефіру Сергій Томіленко прокоментував свої враження від почутого. «Я відчув, що ця справа для Генпрокурора важлива. Тому найближчим часом відбудеться зустріч в ГПУ спеціально щодо зусиль із розслідування справи Вадима Комарова. Пропонуватиму, аби на цій зустрічі було і кілька колег з Черкас». Нагадуємо, два роки тому в Черкасах жорстоко побили відомого місцевого журналіста Вадима Комарова. 4 травня близько 9 години ранку його із розбитою головою побачили перехожі на перехресті вулиць Надпільної і Небесної Сотні. Люди викликали швидку. Після нападу журналіст перебував у реанімації в надзвичайно важкому стані. Його прооперували, та журналіст упав у кому. У ніч на 20 червня Комаров помер, не виходячи з коми. Національна спілка журналістів України наполягає на публічному звіті правоохоронців щодо належних зусиль для розкриття убивства журналіста.