Минулими вихідними російськими спецслужбами в Криму реалізована нова хвиля репресій стосовно громадських журналістів і активістів в Криму. Національна спілка журналістів засуджує затримання чотирьох кримськотатарських журналістів і вимагає їх негайного звільнення.
Так, співробітниками ФСБ вранці 3 вересня були затримані Ельдар Одаманов, вночі 4 вересня Азіз Ахтемов, Асан Ахметов, Шевкет Усеїнов, і вранці 4 вересня після обшуків в своєму домі в селі Первомайське Симферопольського району був затриманий заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, політолог і журналіст Наріман Джелял. Він після закінчення Одеського університету працював кореспондентом газети «Авдет», і ведучим програми «Перекресток» на телеканалі ATR. Їх родичам не було повідомлено про місце знаходження затриманих, декого з них примусили відмовитись від адвокатів за договором, а Нарімана Джеляла вивозили з дому в машині синій «Фольксваген» без номерів.
А вдень, коли родичі затриманих зібралися на бульварі Франка в Сімферополі, щоб дізнатися про долю своїх рідних, Роcгвардія силою запхала в спеціальний автобус і автозаки від 40 до 50 людей і доставила їх у відділки поліції. Таким чином серед затриманих, крім журналістів Нарімана Джеляла і колишнього кореспондента газети «Авдет» Асана Ахтемова, виявились ще два журналісти сайту «Грани.RU» і «Кримської солідарності» Айдер Кадиров і Нурі Абдурешитов, які виконували свій професійний обов’язок p висвітлення важливої, резонансної, соціально значимої події. А з 10 березня в Сімферопольському СІЗО незаконно утримується журналіст «Радіо Свобода» (сайт Крим.Реалії) Владислав Єсипенко.
Досі невідомо, які обвинувачення будуть пред’явлені затриманим журналістам. Проти двох із затриманих, Асана і Азіза Ахтемових, вже порушена кримінальна справа за ч.1 ст. 281 КК Росії, тобто інкримінується «здійснення вибуху, підпалу, чи інших дій, спрямованих на руйнування, нанесення шкоди підприємствам, спорудам…» тощо.
Таким чином лише за одну хвилю нових репресій російські спецслужби піддали обшукам та арештам відразу чотирьох журналістів. Загалом же, згідно з даними Кримськотатарського ресурсного центру (КРЦ), який моніторить ситуацію в Криму, кількість політв’язнів і переслідуваних окупаційною владою (без новітньої хвилі) вже становив 230 осіб, 162 з них – представники кримськотатарського народу. Серед них вже засуджено і відбувають покарання в колонії 63 людини, з них 40 – кримські татари; мають обмеження або випробувальний термін 34 людини, з них 19 – кримські татари; перебувають у СІЗО 52 людини, з яких 45 – кримські татари; звільнені 49 осіб, 32 з них – кримські татари; переслідуються 32 людини, з яких 26 – кримські татари. Серед всіх репресованих в Криму більше 15 – професійні і громадські журналісти, які виконували свій обов’язок стосовно інформування суспільства про стан справ.
Національна спілка журналістів доєднує свій голос до вимог світової спільноти про незаконність переслідувань журналістів і активістів в Криму, вимагає негайно звільнити наших колег, які виконували свій професійний обов’язок.
Національна спілка журналістів України також учергове висловлює обурення з приводу незаконного арешту фрілансера «Радіо Свобода» Владислава Єсипенка та фальсифікації справи, в якій фігурує підкинутий в його машину невідомий вибуховий пристрій, на якому не виявлено доказів приналежності його журналісту.
Національна спілка журналістів України вимагає від російської влади в окупованому Криму негайно звільнити незаконно затриманих журналістів та активістів, не фабрикувати нових справ проти кримських татар, не протидіяти функціонуванню на півострові свободи слова і свободи медіа, допустити свободу мирних зібрань, віросповідання та свободу думок.
Національна спілка журналістів України.