Практично жоден представник ринкових онлайн чи друкованих ЗМІ не став на підтримку законопроекту «Про медіа», ініційованого чинною владою. По суті, ним зводяться нанівець ті прогресивні свого часу закони – «Про друковані ЗМІ (пресу)», «Про телебачення і радіо», «Інформаційні агентства» та інші, які були напрацьовані у минулі роки.
«Ключовий зміст цих законів був про невтручання влади, власників, свободу слова, захист прав журналістів і лише частина про регулювання. Зараз же вся модель законопроекту «Про медіа» будується навколо регулювання», – наголосив голова НСЖУ Сергій Томіленко у ефірі телеканалу “News One”.
Він зауважує: влада мала б ставити перед собою скромніші завдання – приймати закон у частині регулювання аудіовізуальних послуг, таким чином виконуючи свої зобов’язання перед Євросоюзом та Радою Європи. А не створювати «мегакнопку» ( Нацрада з питань телебачення і радіомовлення ), якою регулюватиметься робота абсолютно усіх ЗМІ.
Бажання поширити вплив НацРади на онлайн і друковані ЗМІ викликає у медіа спільноти спротив.
«Колеги з онлайн-медіа пропонують свої правки, але їх не враховують, – зазначив Сергій Томіленко. – Ми вказуємо на ризики, які виникають через політичну заангажованість Нацради. Бо саме політики – Президент і парламентська більшість – мають на неї визначальний вплив».
Колишній журналіст, представник парламентського Комітету з питань свободи слова (“Слуга народу») Сергій Швець визнає, що закон містить перекоси у бік збільшення повноважень регулятора. Але каже, що дискусія триває і зауваження, які не були почуті, нібито можуть бути враховані під час обговорення у сесійній залі.
«Це не поганий закон, який треба врівноважити», – сказав пан Швець.
Натомість Сергій Томіленко нагадав, що і президент Зеленський, і Верховна Рада (профільний Комітет) визнали роботу Нацради незадовільною. Відтак, постає питання, чому на цьому тлі їй все ж надають такі вагомі повноваження.
«Пріоритетом влади мають стати наміри зробити професію журналіста безпечнішою. Головні зусилля і дебати повинні точитися не навколо того, як реформувати законодавство, щоб контролювати медіа і накладати штрафи, а як побороти системну безкарність і зупинити агресію щодо журналістів», – підкреслив він.
А другим пріоритетом повинна стати економічна підтримка ЗМІ в умовах нинішньої коронакризи, як це роблять у більшості країн Європи.