У переліку українських міст, небезпечних для роботи журналіста, Дніпро та Дніпропетровська область посідають особливе місце. Тут, за даними моніторингу Національної спілки журналістів, від початку 2017 року зафіксовано 26 інцидентів, в яких постраждали працівники медіа. Журналістів били, погрожували, підпалювали їхні редакції, авто і друкарні, підкладали під двері вибухівки та навіть вручали натяк на розправу – підкидали гранати – у «кращих» традиціях голлівудських бойовиків.
Їхня професійна діяльність пов’язана зі щоденними ризиками фізичного та морального насильств. В більшості випадків нападники так і залишаються непокараними.
Найсвіжішим серед низки згаданих фактів є брутальний напад у липні поточного року на знімальні групи телеканалів Д1 та ОТВ, які висвітлювали демонтаж рекламних конструкцій та були жорстоко побиті молодиками з «Муніципальної варти». Цю резонансну розправу засудили НСЖУ та міжнародні організації, окрему Заяву з приводу побиття прийняла Рада з питань свободи слова і захисту прав журналістів при Президентові України.
Власне, цей випадок і став передумовою проведення громадських слухань із безпеки журналістів Дніпра та області за участі високопосадовців та представників місцевих медіа, які організувала Національна спілка журналістів спільно з МВС та Національною поліцією України. Попередні регіональні слухання відбулись в Одесі в липні і стали першою подією з циклу подібних зустрічей у регіонах. Захід відбувся 6 серпня на платформі Зум із прямою трансляцією на сторінці НСЖУ в фейсбук. Журналісти та правоохоронці отримали змогу відкрито говорити про наболіле у своїх стосунках, насамперед – про відсутність налагодженої комунікації та, відповідно, розуміння потреб і позицій одне одного.
Як зауважив у своєму вітальному слові голова НСЖУ Сергій Томіленко, нинішні слухання універсальні, вони стосуються не одного епізоду побиття телеоператорів знімальних груп, а загалом ситуації, яка склалася у відносинах журналістів з українським суспільством.
«Це тема не лише одного випадку, а тема безпеки журналістів як такої. Ми не політизуємо права журналістів, свободу слова. Ми жодною мірою не толеруємо побиття одних журналістів і не засуджуємо побиття інших. Не можна порушувати права жодного журналіста. Немає «правильних» журналістів, яких не можна чіпати, і «неправильних», кого можна на вулицях Дніпра, Кривого Рогу, Києва, Тернополя бити, накидатися з кулаками. Ця позиція НСЖУ була й залишається принциповою», – наголосив Сергій Томіленко.
Він окреслив мету регіональних громадських слухань: вислухати всіх учасників, зібрати їхні думки й пропозиції, а потім конвертувати в конкретні дії та реальну допомогу журналістам.
Також із вітальним словом до учасників слухань звернувся заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова Євгеній Брагар.
«Цей захід важливий, у першу чергу, тому, що Дніпропетровська область відзначилась нападом на операторів двох телеканалів з боку працівників «Муніципальної варти» міста Дніпра. За розглядом цієї справи спостерігаємо як ми, члени Комітету з питань свободи слова, так і правоохоронці, оскільки цей регіон є досить важливим. Сподіваюся, під час слухань будуть напрацьовані рекомендації, на основі яких народні депутати зможуть розробити новий законопроект, щоб врегулювати законодавчі прогалини та вирішити питання для захисту прав журналістів», – підкреслив він.
У слуханнях взяли участь представники Національної поліції:
начальник Департаменту захисту інтересів суспільства і держави Національної поліції Євгеній Макаров (м. Київ);
заступник начальника відділу Головного слідчого управління Національної поліції України Олексій Цветков (м. Київ);
заступник начальника Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області – начальник слідчого управління Олег Сліпчук;
заступник начальника управління – начальник організаційно-методичного відділу слідчого управління ГУНП в Дніпропетровській області Наталія Процик;
начальник відділу дізнання ГУНП в Дніпропетровській області Віктор Гладкий.
Зокрема, Олег Сліпчук повідомив, що станом на сьогодні розслідується 10 актуальних проваджень за журналістськими статтями. Вісім із них проводить слідче управління ГУ Національної поліції в Дніпропетровській області та два – відділ дізнання.
Він подякував НСЖУ за можливість спілкуватися на ефективному майданчику комунікації онлайн та висловив готовність до діалогу.
«Є інформація і по недоліках наших підрозділів, ми готові їх вислухати і виправити. Я як керівник безпосередньо беру участь у розслідуванні нападу на знімальні групи дніпровських телеканалів і готовий особисто спілкуватися з журналістами з приводу кожного інциденту», – сказав він.
Як показало спілкування правоохоронців із журналістами, відновлення справедливості – доволі складний процес, переобтяжений як недосконалістю чинного законодавства, так і місцевими реаліями, де замовниками злочинів проти медійників зазвичай є впливові посадовці. Через це більшість журналістів не пишуть заяви до поліції, заздалегідь знаючи, що справу «замнуть». Про це говорили головний редактор тижневика «Пильний погляд» із міста Кам’янське Сергій Гузь, який неодноразово зазнавав нападів за свою розслідувальну діяльність, директори телеканалу Д1 Микола Павленко та ІА «Перший Криворізький» Олег Горовий, представник активу обласного осередку СНЖУ Валерій Дрешпак та інші.
«Люди, яких ми підозрюємо в організації замовлень – впливові на місцевому рівні персони. Є великий сумнів, чи достатньо у місцевого керівництва внутрішніх ресурсів, щоб дотиснути розслідування цієї справи. Тому треба організувати спеціальну групу більш високого рівня, яка б могла об’єктивно провести розслідування і встановити можливих замовників. Це створює тиск самоцензури на журналістів і впливає на якість їхньої роботи. Молоді колеги не хочуть братися за гострі теми, тому що ти не можеш їм гарантувати безпеку», – каже Сергій Гузь.
Також під час регіональних слухань у Дніпрі обговорювалися випадки, коли постраждалі журналісти так і не дочекалися торжества правосуддя. Зокрема, йшлося про «карантинне» побиття кореспондентки телеканалу «Відкритий» Христини Малікової 18 червня 2020 року у продовольчому магазині «Асорті» міста Дніпра, а також про справу кореспондента інформагентства «ПравдаТУТ» Віталія Коваленка в Кривому Розі. Невідомі чоловіки побили його металевими трубами, зламавши обидві ноги, і вкрали сумку з матеріалами журналістського розслідування. Як пояснила начальник організаційно-методичного відділу слідчого управління ГУНП в Дніпропетровській області Наталія Процик, провадження закрито за строками давності, бо одразу було визначено підслідність у Донецькій області.
Як з’ясувалося під час громадських слухань, білих плям у взаєминах журналістів із правоохоронцями більш ніж досить. І їх належить ліквідувати, оскільки журналісти виконують суспільно важливу місію – вони інформують суспільство про речі, які зазвичай недоступні чи незрозумілі пересічному громадянину. Аби побудувати правову державу, ці прогалини в законодавчій базі України, а також у комунікаціях ЗМІ з органами, що відповідають за правопорядок, потрібно негайно ліквідовувати.
Тож начальник Департаменту захисту інтересів суспільства і держави Національної поліції Євгеній Макаров засвідчив позитивний факт, що проведення регіональних громадських слухань із безпеки журналістів стають регулярними. Він запевнив, що Національна поліція й надалі приділятиме увагу категорії злочинів за «журналістськими» статтями та готова включитися в законотворчий процес, аби удосконалити законодавство.
«Ми маємо можливість обмінюватися думками й напрацюваннями й допомагати один одному. Сподіваюся, медіаспільнота вже бачить позитивні тенденції в цьому напрямку. Працює прямий зв’язок, створений спільно з НСЖУ минулого року. Є належне реагування органів досудового розслідування, будь-яких правоохоронних органів, є належне ставлення прокуратури на місцях, де раніше було складно знайти комунікацію з медіа. Завдяки цим нашим регулярним зібранням стали більш відкритими одне до одного правоохоронні органи та медіасуспільство», – зазначив він.
Журналісти висловили свої побажання та пропозиції, які допоможуть зробити їхню професію безпечнішою, розслідування – ефективними, а покарання – вагомими. НСЖУ спільно з МВС та Нацполіцією продовжить проведення регіональних слухань, а за їх результатами напрацює рекомендації як для колег, так і для правоохоронців.
Нагадаємо, у липні Національна спілка журналістів України спільно з Міністерством внутрішніх справ та Національною поліцією провела регіональні слухання з питань безпеки журналістів в Одеській області.
У 2021 році Національна спілка журналістів України реалізує кампанію «Протидія безкарності проти журналістів в Україні» за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.