Стан свободи слова у Білорусі є хитким, а діяльність журналістів жорстко регулюється законодавством. Через таку ситуацію найбільше потерпають незалежні журналісти і медіа: фрілансери, блогери, інтернет-медіа, іноземні кореспонденти та інші ЗМІ, що не пройшли державну реєстрацію.
КРАСНОМОВНА прикладом є багаторазове притягнений до адміністратівної відповідальності за «Незаконне виготовлення продукції ЗМІ» журналісткі телеканалу «Белсат» Лариси Щірякової. За ті, что вона працює фрілансером для «не такої» медіа, жінку оштрафувалі на Загальну суму у понад 5 тисяч євро. А Згідно чиновники начали погрожуваті забрати у Щірякової десятірічного сина, бо вона «рецідівістка» (за останні три роки пройшла через 18 суден процесів). Зрештою, Лариса Припін співпрацю з «Белсат» …
Білоруська асоціація Журналістів (БАЖ) є захисник незалежних Журналістів та унікальнім Джерелом информации про стан СФЕРИ медіа у Беларуси. БАЖ є непідвладною організацією, что рокамі проводити моніторинг порушеннях прав свободи виразу думок и ЗМІ, а такоже співпрацює з Європейськими журналістськімі організаціямі заради захисту свободи слова. Національна спілка Журналістів України зв’язана з головою Асоціації Андрієм Бастунцем, аби почути Коментарі до проекту українського закону Про дезінформацію, дізнатіся про досвід захисту прав Журналістів в условиях державного контролю та справжні причини «Ліцензування» журналістської професії.
- После Знайомство з ініціатівамі українського Міністерства культури относительно регулювання журналістської ДІЯЛЬНОСТІ, Які ви бачите паралелі между білоруською и по-русски сітуаціямі?
- Я не МАВ возможности детально вівчіті український законопроект. Проти деякі РЕЧІ віклікають у мене напруженного. Найперше – напрямок цього законопроекту. ВІН, як на мене, відображає бажання держави посіліті контроль над медіасферою в Україні. При цьом, що не всегда це Посилення буде ВІДПОВІДАТИ правилам, стандартам Європейської конвенції з прав людини. Если обговорюватись конкретні положення, то деякі з них відрізняються на краще від Положень білоруського закону, деякі ж не впісуються у білоруську правову систему. Например, введення до Закону про ЗМІ штрафних санкцій. У нас це прописано у кодексі про Адміністративні правопорушення и крімінальному кодексі. Однако сам Хід думок тих, хто розробляв проект, співпадає з ходом думок білоруськіх законодавців. Це ситуация, коли встановлюються штрафи за недостовірну інформацію, но при цьом самє це Поняття у контексті закону звучить розплівчато. У європейськіх правових документах всегда є формулювання, что вираженість свободи думок має буті необхіднім у демократичних державах. Це положення необхідного характеру зникає, и Надаються шірокі повноваження относительно РОЗГЛЯДУ тої чи Іншої справи для правоохороних ОРГАНІВ. Мені дуже НЕ сподобався розділ законопроекту, что присвячений Створення асоціації Журналістів. Ті, что винне буті органом самоуправління у Громадянська суспільстві потрапляє під контроль держави. Більш того, держава намагається Войти в сферу професійної етики Журналістів. Представник ОБСЄ по вопросам свободи ЗМІ у свой годину звертав Рамус на ті, что держава вони может втручатіся у сферу професійної етики, а, тим паче, самоуправління Журналістів. Ми зараз бачим, что органи влади намагають Цю сферу журналістського самоуправління підім’яті під себе. Це, на мій погляд, неприпустимо.
- А якові відповідальність за дезінформацію предполагает білоруське законодавство? Чи є кримінальна відповідальність?
У нас багато чого предусмотрена. Є стаття в кодексі про Адміністративні правопорушення, яка встановлює Високі штрафи за Поширення забороненої информации, при тому что именно Поняття забороненої информации Залежить від правоохороних ОРГАНІВ *. У нас є кримінальна відповідальність за Поширення екстремістської информации **. При цьом, ПЕРЕЛІК з визначенням екстремістської информации займає более Сторінки тексту формату А4 и містіть згадка різноманітної ДІЯЛЬНОСТІ, предполагает Різні види суспільного ризики. Є 6 статей, Які встановлюються крімінальну відповідальність за діфамацію, включно з підвіщеною ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ за наклеп та образи президента чи представителей державних ОРГАНІВ. Є відповідальність за Поширення информации, якові влада считает небажаним для Поширення, недостовірної информации. Ми дуже крітікуємо, что є Міри наказание НЕ лишь за Поширення недостовірної информации и информации, что Ганьба людину, а й тої информации, что вважається забороненим. Є широкий ПЕРЕЛІК такой информации, и за Порушення існують Високі штрафи.
- Нещодавно министр информации Беларуси Олесь Карлюкевіч ВНІС пропозіцію сделать так звані фейки протиправного. Однією Із причин необхідності Зміни до законодавства віділілі гібрідну войну с Россией. Як ви розцінюєте Такі Пропозиції і їх мотиви?
- Так, министр информации Виступивши и предложили ввести певні Зміни до законодавства. Однако, если делать Висновки з розвитку ситуации, ЦІ Терміни будут використовуват не у якості попередження загроза інформаційної Війни. Для Білоруської власти Росія – Це не ворог, що не учасник озброєного конфлікту. Це наш найближче союзник; Минулого чи позамінулого року даже прийнять догоду про єдину політику інформаційної безпеки двох держав. Коли в Беларуси министр информации говорити про фейки и діпфейкі, то ВІН, швидше, веде мову про інформацію, якові пошірюють незалежні медіа, блогери, телеграм-каналах. В Україні обґрунтування нового законодавства все ж має Певний напрямок на зовнішню інформацію, но ЦІ ж норми можна використовуват и в будь-якому ІНШОМУ випадки. Чи не лишь проти російської пропаганди, но і проти Журналістів, блогерів, Які получил критично до влади інформацію, и не всегда могут довести ее достовірність. Поки що в Беларуси це лишь слова міністра. Ми не знаємо, коли це з’явиться. Проти у нас Вже дуже конкретно посілівся Тиск на незалежні медіа, и я думаю, что ЦІ фрази теж спрямовані проти самє незалежних медіа.
- У проекті закону закладами надаваті статус професійного журналіста на розсуд створюваної властью Асоціації «ПРОФЕСІЙНИХ Журналістів». Чи існує в Беларуси практика обмеження в отріманні журналістського статусу?
- Існує частково. После нещодавніх змін, Які жорсткий розкрітікувалі ОБСЄ и незалежні журналісти, у нас статус журналіста отримуються лишь ті люди, что Працюють у штаті або согласно з іншімі договірнімі відносінамі зі ЗМІ, Які є зареєстрованімі Міністерством информации. Це стосується и інтернет-видань. Согласно з позіцією ОБСЄ, факт обов’язковості реєстрації медіа є сам по Собі порушеннях свободи виразу думок. У 2010 году у нас БУВ випадок, коли Міністерство юстиції вінесли попередження БАЖ через использование членами асоціації карток зі словом «Преса». Ми его безуспішно оскаржували в білоруському суді. Потім Венеціанська комісія прийнять решение, что подібні обмеження є підходом, что діскрімінує статус журналіста нема за его належністю до певної редакции, а за діяльністю, якові тієї Виконує. МФЖ (Міжнародна федерація Журналістів) такоже вислови,
- А які існують розмежування самє у журналістській работе для зареєстрованіх та не зареєстрованіх Журналістів?
- Зараз повернулася практика, коли на масових заходах Журналістів, что НЕ Працюють у зареєстрованіх ЗМІ, затрімують ***. Переслідування Журналістів за ті, что смороду Працюють на Певної інтернет-порталі чи медіа є переслідуванням за свободу виразу думок. У Європейській конвенції НЕ идет мова про поділ Журналістів у свободі виразу думок. До кінця року лишь 6 приватних інтернет-видань зареєструваліся, хоча їх існують сотні. Однако для читача важлівою є довіра до ресурсу, а не Ставлення до него з боку Міністерства информации.
Приклад Було підібрано Із сайту БАЖ:
* Так, у 2017 году Міністерство информации Беларуси заблокували незалежний сайт «Білоруський партизан» за «регулярне размещения матеріалів, що містять заборонених інформацію». Ресурс БУВ Заснований Павлом Шереметом и входить у десятку найпопулярнішіх інформаційних сайтів країни. Міністерство прийнять таке решение за результатами моніторингу сайту, но конкретних причин Блокування не доказала.
** У 2013 году матеріали альбому «Прес-фота Беларусі 2011» признал екстремістськімі матеріалами. Знімкі вилуч у фотожурналістів, оскількі смороду «відображають лишь негатівні аспекти життєдіяльності білоруського народу» и тому бачення авторів «пріменшує авторитет державної влади». Як наслідок, видання «Логвінов», что опублікувало альбом, позбавілося Ліцензії.
*** У 2010 году, во время Висвітлення Акції опозіційної организации «Zмена», правоохоронці «у цивільному» побили та Затримали активістів та сімох ПРАЦІВНИКІВ незалежних медіа и акредитований іноземних Журналістів. Згідно голова МВС Беларуси признал, что затримання опозіціонерів и Журналістів відбулося з его Згоден.АвторВалерія Карбушева, прес-служба НСЖУ