У листопаді зафіксовано 5 інцидентів із застосуванням сили проти працівників медіа. Найчастіше силу до працівників ЗМІ застосовували в Києві та області – 3 випадки, а також на Тернопільщині та в Миколаєві. Загалом за 11 місяців 2019 року було зафіксовано 65 інцидентів фізичної агресії щодо українських журналістів. Такими є дані моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів України», який Національна спілка журналістів України проводить спільно з партнерськими громадськими організаціями.
Одним із найзухваліших став напад на журналіста видання «Центр журналістських розслідувань» Артема Квашина, що трапився 13 листопада в селі Дударків, Київщина. Артем разом із колегами приїхав у Дударків, щоб поставити кілька запитань голові села стосовно корупційних дій, до яких, ймовірно, причетний посадовець. Проте розмови не вийшло – загледівши журналістів та селян, які прийшли на зустріч, сільський голова сів у машину й так стрімко тікав, що збив кількох односельчан. Натомість Артем Квашин узагалі опинився на капоті автівки, проїхавши так чималу відстань.
– Голова навіть намагався викрутити кермо, аби скинути Артема під колеса. Але, на щастя, він втримався, почав стукати кулаком по склу й авто зупинилося. Далі на допомогу прибігли місцеві активісти, які стали очевидцями події. Викликали поліцію, написали заяву, нас визнали потерпілими, ведеться слідство, – розповіла в коментарі НСЖУ колега Артема, Дар’я Квашин. – На щастя, ні Артем, ні знімальна техніка попри всю екстремальність не постраждали.Проте ситуація була просто жахливою – якби Артем не втримався і зісковзнув з капота, то опинився б під колесами авто, що мчало на чималій швидкості. Наслідки навіть страшно уявити.
– Щомісяця в «Індексі фізичної безпеки журналістів» ми фіксуємо все нові й нові випадки атак на журналістів. Водночас, ми хочемо фіксувати прецеденти ефективних розслідувань та належних покарань нападників, – наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко. – У листопаді, після проведення спеціальних парламентських слухань з безпеки журналістів, відзначаємо, що Національна поліція оперативно реагує на повідомлення про перешкоджання та одразу відкриває відповідні кримінальні провадження. Але ситуація з безпекою журналістів в Україні лишається тривожною…
Нагадаємо, «Індекс фізичної безпеки журналістів» – це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії до журналістів в Україні. «Індекс…» укладають спільно НСЖУ й партнери: ГО «Інформаційна безпека», ГО «Платформа прав людини», Академія української преси та Інститут розвитку регіональної преси.
Інциденти фізичної агресії щодо журналістів у листопаді:
Юрій Коваленко, оператор ТРК «Україна», Київщина
7 листопада у Вишневому, що на Київщині, директор місцевого ТОВ перешкоджав знімальній групі телеканалу проводити зйомку.
Артем Квашин, журналіст Центру журналістських розслідувань, Київщина
13 листопада у селі Дударків Київської області сільський голова Микола Гуральник на автомобілі наїхав на журналіста, коли той намагався поставити запитання щодо корупції.
Алла Жизневська, кореспондентка телеканалу ZIK, Київ
11 листопада кореспондентка ZIKу Алла Жизневська отримала опіки обличчя та руки під час висвітлення мітингу під судом в Києві
Знімальна група «1+1», Тернопільщина
25 листопадау Борщівській РДА виник конфлікт між працівниками адміністрації та журналістами телеканалу «1+1», останніх силою утримували в закритому кабінеті, перешкоджаючи зйомці.
Олександр Влащенко, кореспондент видання «Новини N», м. Миколаїв
Увечері 30 листопада в Миколаєва напали на кореспондента – невідомий наздогнав журналіста біля його під’їзду, розприскав в очі газ із балончика та наніс кілька ударів в обличчя.